Házená v TV

18. 09. 2019 18:00 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: HBC Ronal Jičín - HCB Karviná
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
29.5.2019 otevřeno: 613 x

V Žákovské lize se hráči setkají s různými herními styly, říká trenér stříbrného Zubří

Úspěšnému zuberskému dorostu dorůstají kvalitní posily. Starší žáci Zubří v letošní sezóně vybojovali druhé místo v Žákovské lize. "To, že budou mít kluci na krku stříbrné medaile, je výsledek celoročního snažení jak jednotlivých hráčů, tak trenérů," děkuje trenérskému kolektivu i svěřencům trenér Josef Mazač.

 

Jen dvě porážky a konečné druhé místo. To se hodnotí sezóna dobře, ne?

S konečným výsledkem musíme být spokojeni, odehráli jsme pěkná utkání, která hráče posouvala v jejich výkonnosti dále. Jiné je to s herním projevem v některých zápasech, kdy hráči s vidinou, že hrají s družstvem třeba ze spodní části tabulky, nešli do utkání mentálně připraveni dle našich představ. Samozřejmě, našemu trenérskému týmu bylo jasné, že jsou to věkem stále starší žáci a tyto výpadky musely přijít. A pak bylo na nás, jak jsme s hráči pracovali a mluvili... To, že budou mít kluci na krku stříbrné medaile, je výsledek celoročního snažení jak jednotlivých hráčů, tak trenérů. Někteří hráči ročníku narození 2004 celoročně trénovali se zuberským mladším dorostem A nebo B a naopak někteří mladší žáci již trénovali se staršími žáky. Poděkování přísluší tedy také všem trenérům, kteří se na vývoji jednotlivých hráčů během celé sezóny podíleli, a to od mladších žáků až po mladší dorostence.

 
Je některé z utkání, které považujete za nejvydařenější a některé, které bylo třeba nejtěžší?

Každé utkání, které je odehráno v Žákovské lize je specifické, protože na sebe narážejí družstva z různými herními styly, se kterými se např. v rámci krajské soutěže nepotkají. Družstva, která jsou v TOP 10 Žákovské ligy, mají již házenkářskou kvalitu a tato utkání měla pěknou úroveň. Kromě Žákovské ligy se snažíme směřovat házenkářskou konfrontaci do Maďarska nebo na Slovensko, kde herní pojetí v kategorii starších žáků je na úplně jiné úrovni, takže ta těžká utkání bych viděl v zahraničních soupeřích.


Vedle Lovosic jste byli nejproduktivnějším týmem. Můžete nějak charakterizovat silné stránky týmu? Specifika jeho hry?

Nemyslím si, že bychom měli nějaké silné stránky. Jen jsme hráčům neustále kladli za úkol vycházet z aktivní obrany a v rychlém přechodu do útoku zakončovat situace co nejjednodušeji. A v posupném útoku co nejméně trávit čas na soupeřově polovině a řešit herní činnosti 1:1, 2:2.


V čem spočívá síla tohoto družstva? Je tým něčím zvláštní nebo se opírá o výrazné talenty?

Síla tohoto družstva byla v individuálních činnostech jednotlivých hráčů, na které jsme se v tréninkovém procesu zaměřovali co nejvíce. Tzn. zvládnutí jak útočné, tak obranné činnosti jednotlivce. Toto družstvo bylo složeno tak trochu nestandardně, a to z hráčů ročníku narození 2004 a 2006, což jsou letos ještě mladší žáci. V každém týmu v této věkové kategorii jsou individuality, na které jsme se mohli v kritických situacích spolehnout a také to tak bylo. Určitě bych nechtěl hráče jednotlivě jmenovat, protože je to kolektivní hra a ani ti talentovaní hráči by nesvedli nic bez svých spoluhráčů a naopak by družstvo bez těchto jednotlivců neskončilo na druhém místě... Talenti v tomto družstvu jsou, ale talent se pozná až v dorostech a dále v mužích, teprve teď pro některé začíná ta pravá házená.


 

Co čeká tým v příští sezóně? Zůstane pohromadě?

Tým na příští sezónu bude z poloviny nový, jelikož devět hráčů ročníku 2004 přechází do mladšího dorostu a zůstane pouze pět hráčů ročníku 2005. Z mladších žáků přijde 16 hráčů, ale minimálně osm z nich již okusilo atmosféru jak Žákovské ligy, tak utkání starších žáků ve Zlínském kraji. Postupně jsme klubovou koncepcí vybrané hráče připravovali na příští sezónu tak, aby pro ně nebyl přechod z mladších žáků do starších až tak veliký.