TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
2.8.2018 otevřeno: 1672 x

Házenkáři i legendy podpoří brankáře Zdeňka Hejduka v boji proti ALS

V házenkářské brance vybojoval spoustu těžkých zápasů. Teď bojuje souboj mnohem těžší. Proti nemoci ALS. Házenkářští spoluhráči se rozhodli jej ale podpořit.

Odchovanec plzeňské házené Zdeněk Hejduk svádí nejtěžší boj svého života – onemocněl totiž amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Zdeněk začínal s házenou v přípravce Škody Plzeň, v klubu s okřídleným šípem ve znaku prošel i žákovskými kategoriemi. „Vzpomínám na trenéry Vladimíra Marka, Vladimíra Jarého, Václava Kutáka,“ vrací se na začátek kariéry Zdeněk Hejduk.

V dorostu pak chytával za UZ Škoda Plzeň a učil se elektromechanikem. Ještě jako dorostenec hostoval za muže HC Újezd a na roční vojnu narukoval do béčka pražské Dukly, které působilo v Mariánských Lázních. Po návratu z vojny krátce chytal v extraligovém Jatasu Plzeň, dnešním Talentu, s Radkem Motlíkem, Jiřím Hůrkou, Jiřím Pirochem, Lukášem Klausem, Adolfem Blechou nebo Radkem Matoušikem a pod trenéry Markem a Pavelkou.

Další cesta Zdeňka Hejduka vedla do sousedního Německa, kde začal chytat za ASV Cham, jehož branku hájil neuvěřitelných dvacet sezon. „Ještě vloni jsem byl v kádru, ale to už jsme moc nechytal. Začala se projevovat nemoc,“ vypráví Zdeněk.

„Je to zhruba dva a půl roku, kdy jsem začal pomaleji mluvit, padal mě jazyk a byl jsem strašně utahaný. Všiml si toho můj spoluhráč z Chamu, Čech Petr Tahovský, který dělá fyzioterapeuta české házenkářské reprezentaci. Řekl doslova: To se mně vůbec nelíbí, mazej k doktorovi,“ vrací se Zdeněk k prvním projevům nemoci.

„Ze začátku nikdo dlouho pořádně nevěděl, co by to mohlo být, výsledky byly spíše na hraně. Když se pak zhruba před rokem diagnóza ALS potvrdila, honily se mi hlavou všelijaké myšlenky. Zjistíte, že na to vlastně neexistují léky, nevíte, jak dlouho tady budete. Je to takové zvláštní. Hodně prožívám emoce, ale nevzdávám to. Budu bojovat,“ říká Zdeněk.

Oporou mu jsou nejbližší. „Rodina mě drží. Pomáhá mi pobyt na chatě u rodičů ve Šťáhlavech, kde vypnu mobil a obklopen přírodou si vyčistím hlavu,“ zdůrazňuje. Lhostejná není Zdeňkova situace ani jeho spolupracovníkům z firmy M.A.T., kde je Zdeněk Hejduk zaměstnaný a jež má blízko k házené – je jedním z generálních partnerů plzeňského extraligového týmu.

Zdeňkovi kolegové se rozhodli uspořádat sbírku. „Jejím účelem je shromáždění finančních prostředků na speciální léčbu ALS, kterou nehradí v České republice pojišťovna,“ říká Martina Havránková, prokuristka firmy M.A.T. Na podporu Zdeňkovy léčby se tak v sobotu 11. srpna uskuteční charitativní turnaj za účasti osmi týmů – Chamu, Eurotýmu, celku Legend, kde přislíbili účast například Karel Nocar nebo Petr Štochl, dále pak plzeňských celků Bolevce, Slavie, Lokomotivy, UZ Škoda a Újezda. Na turnaj pak naváže ve čtvrtek 16. srpna v hale Lokomotiva zápas extraligových týmů Talent M.A.T. Robstav Plzeň a Dukly Praha.

Vstupné na obě akce je dobrovolné, výtěžek bude věnován na podporu Zdeňkovy léčby, pro kterou byl zřízen účet číslo 284979918/0300. Ně něj může posílat peníze každý, kdo se rozhodne podpořit Zdeňka v jeho boji s ALS.

„Chtěl bych moc poděkovat všem kamarádům, známým i neznámým za příspěvky a celkovou pomoc,“ dodal Zdeněk Hejduk.
 

Text: Týdeník Plzeňska