TV COM Inkostar

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
6.11.2015 otevřeno: 1686 x

Zastaví Přerov nelichotivou sérii?

Neuvěřitelnou sérii porážek nakupili od konce sezóny 2013/14 hráči Sokola Přerov, které po sestupu do 1. ligy trápí více než průchodná defenzíva. Další šanci utnout nelichotivou šňůru 36 proher mají Hanáci v nedělním domácím duelu proti Chodovu. „Nejsem zvyklý utíkat z boje," říká dlouholetý lídr Sokola Michal Hradil.

Dohrávka 6. kola 1. ligy házenkářů bude k vidění v neděli dopoledne na Hané. Do Přerova zamíří házenkáři Chodova a to v pozici jasného favorita. V tabulce totiž oba celky dělí nejen 7 příček a 6 bodů, ale také po pěti kolech až neuvěřitelný rozdíl 81 obdržených branek. Ještě v loňské sezóně extraligový Přerov tak oproti Pražanům inkasoval v úvodních kolech průměrně o více než 16 branek na zápas více! Sokol už však nutně potřebuje zabrat a jeho lídr Michal Hradil, který má ze všech prvoligových házenkářů nejvyšší průměr vstřelených branek na utkání, by rád po dlouhých měsících strádání zažil se svým celkem radost z bodového zisku. „Rozhodně nejdeme do zápasů s tím odevzdat soupeři dva body, chceme se poprat o výhru v každém kole, takže uspět budeme chtít i tentokrát proti Chodovu,“ neskládá zbraně Hradil, který ční svými zkušenostmi v přerovském kádru, ještě víc než v minulých sezónách.

 

Michal Hradil (v bílém) v souboji se zuberským Ondřejem Mikou v sezóně 2011/12. V ní Přerov nejenže porazil pozdější 
mistry ze Zubří, ale probojoval se do nadstavbové šestky. Od úspěšné sezóny ale výkonnostně i výsledkově strádá 
a odrazem tohoto vývoje je i aktuální postavení v prvoligové tabulce. Foto: A. Wipf.

 

Hradil byl jednou z opor Hanáků také v nejúspěšnější sezóně 2011/12, ve které Přerov zvládl vyrovnanou základní část extraligy a pronikl do elitní nadstavbové šestice, kde sice nebodoval, ale dosáhl přesto na nejlepší výsledek v klubové historii. Od té doby však výsledkově strádá. Další sezónu skončil i po nadstavbové fázi na poslední příčce, ale extraliga byla hrána o 11 účastnících, a tak žádný tým nesestupoval. O další rok později mu extraligovou příslušnost de facto zachránily branky posil, které do Sokola přišly v průběhu sezóny - za úspěšným závěrem sezóny stál v důležité roli především do českého prostředí se vracející Lubomír Veřmiřovský (Přerov díky Vermiřovskému uhájil extraligovou příslušnost paradoxně na úkor Kopřivnice, které je Veřmiřovský odchovancem). Poslední výhry se Přerov dočkal v mistrovském utkání právě v té době, a to ve vzájemném zápase s Kopřivnicí, v němž 17. května 2014 definitivně rozhodl o své záchraně v nejvyšší tuzemské soutěži. V posledním kole ročníku 2013/14 pak podlehl Karviné, aby následovala sezóna bez jediného bodového zisku v základní části po níž kupil Přerov prohry ve všech duelech play-out a logicky přišel pád do 1. ligy.

 

V ní dosud čeká nejen na výhru, ale i důstojnější výsledek. Do daného období nelichotivé série spadají i dvě krátké (resp. jednozápasové) účasti ve dvou ročnících českého poháru. Série proher Přerova v mistrovských utkáních soutěží ČSH je tak před nedělním duelem dlouhá 36 utkání, Sokol v nich pouze dvakrát obdržel méně než 30 branek (oba případy byly navíc od této mety skutečně blízko, jednou šlo o 29 a jednou o 28 branek), navíc hned devětkrát inkasoval 40 a více gólů! Těchto 36 duelů sehrál tedy bez bodu (či výhry v případě play-out nebo domácího poháru) s celkovým skóre 828:1336, což rovněž znamená, že s průměrným zápasovým výsledkem 23:37! „Je to hrozně psychicky náročné, to je jasné. Doléhá to na nás starší, ale taky na mladé kluky, kteří jsou v těžké pozici. Chybí jim zkušenosti s vrcholovou házenou, naskočily z nižších nebo dokonce nižších mládežnických soutěží do základu 1. ligy, a musí se poprat nejen s kvalitou soupeřů, ale taky s tak vysokými porážkami, na něž nemůže být zvyklý a připravený nikdo," říká Hradil a připomíná zejména debakly v Ostravě a Náchodě, kde ve vzduchu byla padesátka vstřelených branek. „Ovlivní to atmosféru v celém týmu na celý následující týden, náladu na tréninních, sebevědomí před dalším zápasem. Nebudu lhát, že se člověk zastaví a řekne si: má to ještě smysl? Ale já nejsem zvyklý utíkat z boje, nevycouvávám z takových situací, a tak nezbývá než zatnou zuby a snažit se, abychom sezónu nakonec dohráli s lepšími výsledky a s větší radostí."

 

Nedělní duel v Přerově zkompletuje 6. kolo naší druhé nejvyšší soutěže, kterou čeká v prosinci další utkání hvězd. Informace o prodeji vstupenek na tuto akci, která udělá tečku za podzimní částí prvoligové sezóny, stejně jako o anketách, které rozhodly o trenérech výběrů Čech a Moravy v mužské i ženské kategorii naleznete ZDE.